AVCI DERGİSİ 2012 Kasım Ayı Yazımız.


TRAP ATICILIĞI ASLINDA ÇOK KOLAY!!

Yazı dizisi 1

1 - TRAP ATICILIĞINDA TÜFEK SEÇİMİ.

Trap Tüfeklerinde olması gereken tetik çekme ağırlığının kaç pound olması gerektiği, yada trap fişeklerinin namlu çıkış hızları gibi bilimsel verilerden bahsederek sizleri sıkmak istemiyorum. Amacım belki de Haddim olmayarak eğlenceli olacağını düşündüğüm Trapta Attığını vurmanın püf noktalarını avcı dilini kullanarak anlatmaya çalışmaktır.

Bu spor en basit şekli ile : bulunduğunuz yerden 15 metre uzaktan çıkan,  yönü belli olmadan sizden uzaklaşan bir trap plağını, havada iken yapacağınız 2 atıştan herhangi birinde vurarak kırmaktır. Bu kadar basit olmakla birlikte bazı bilinen ve bilinmeyen yönlerine bir göz atalım.

Öncelikle en önemlisi olan tüfeğimizden bahsetmek gerekir. İlk olarak  Tüfeğimiz Trap tüfeği olmalı. Trap Tüfeği diyorum çünkü, Her tüfekle bu sporun yapılması aynı derecede kolay değil.   Bu nedenle trap atışlarında, trap  tüfeklerinin avantajları ile av tüfeklerinin dezavantajlarına bir göz atalım. Trap tüfeğinin genel özelliği, namlu uzunluğunun 76cm olması, Avans denilen dipçik yüksekliğinin fazla olması ve tüfeğin üzerinde bulunan düz bir hat üzerinde nişan almayı kolaylaştıran şeridin yüksek olmasıdır. Bunlar kesin bir kural değil ancak, tecrübe, bilimsel hesaplamalar ve mühendislik çalışmaları ile sabitlenmiş özelliklerdir.

Trap Tüfeği dipçik avansının fazla ve şeridin yüksek olmasından dolayı trap plağına nişan almayı rahatlatarak, atışınızı, hedefin biraz daha üzerine yapacak ve vurulmasını kolaylaştıran bir avantaj sağlayacaktır. Av tüfeklerinde bu durum çok daha zordur ve çok daha fazla dikkatli bir atış yapmayı gerektirir. Eğer Av tüfeği ile atış yapacaksanız nişan aldığınızda gözünüz, tüfeğin GEZ ine yaklaşık olarak 1cm yukarıda olmalı ve tüfeğin üzerindeki şeridin çoğunluğunu görmelisiniz. Yani, av tüfeği ile nişan alma şekliniz kesinlikle bu şekilde olmalıdır.

Trap tüfeklerindeki 76cm lik namlu uzunluğu av tüfeklerine nazaran daha uzak mesafede plağın vurularak kırılmasını sağlamaya yarar. Av tüfeklerinde namlu boyu genelde 71cm ve daha kısa olduğundan daha hızlı ve yakında atış yapmayı gerektirir buda atıcıyı oldukça fazla zorlayan etkenlerden biridir. Trap tüfeklerinin plak atışlarına uygun şok ayarı ile üretilmiş yada, mobil şok denen çıkarılıp takılabilen değişik  şoklarının bulunması hafife alınmayacak bir avantajdır.Av tüfeklerinde ise bu şokların yapılacak olan ava göre ayarlanmış olmasıdır. Eğer mobil şoklu bir av tüfeniz varsa ve trap atışlarında kullanacaksanız 1-2-3 numara gibi en uzağa atabilen dar şokları kullanmanız gerekir. Trap tüfeklerinin  tek tetik olmasının avantajı atış esnasında birinci atışta vurulmayan plağın arkasından hızlıca ikinci atışı yapabilmektir. Av tüfeklerinde bulunan bazı çift tetik mekanizmalar bu avantajınızı ortadan kaldırarak gecikmenize neden olacaktır. Trap tüfeklerinin bazılarında ayarlı dipçik bulunur. Bunları uzatmak – kısaltmak – yükseltmek veya alçaltmak atıcıya en uygun tüfeğe bir adım daha yaklaşmamıza neden olur. Av tüfeklerinde böyle bir durum söz konusu olmadığından atıcı bütün bu ayarları atış esnasında kendisi yapması gerekir bu da çok zordur. – Trap tüfekleri av tüfeklerine göre çok daha ağır ve dengelidir. Burada amaç atıcının daha az sarsılmasını sağlamak, atış asnasında  sallanmayı azaltarak daha net bir nişan almayı, ilk atışta vuruş yapılamaz ise nişan hattının bozulmayarak ikinci atışın aynı hatta yakın bir çizgide yapılmasını sağlamaktır. Av tüfeklerinde atış esnasında çok daha fazla sarsılma, sallanma ve ilk atıştan sonra çok daha fazla şahlanarak nişan hattının bozulmasına neden olduğundan ikinci atışın daha zor yapılmasına neden olur.

Yazarken çok fazla detaya inerek sizleri sıkmadan trap tüfeklerinin avantaj ve dezavantajlarından bahsetmeye çalıştım. İkisi arasındaki farkı bu kadar uçurum varmış gibi yazdığımdan dolayı  sanılmasın ki av tüfeği ile kesinlikle  trap atışı yapılamaz. Av tüfeği ile vuruş yapmak daha zor olmasına karşın bir çok arkadaşımın eğlenceli ve başarılı atışlar yaptığını gördüm.   Bu özelliklerden yola çıkarak hedefinizi belirlemeniz ve bu sporda ileri düzeyde birşeyler yapmayı hedefliyor iseniz  tavsiyem bir trap tüfeği edinmeniz yönünde olacaktır. Birçok arkadaşımızın büyük heveslerle başladığı trap sporuna, zamanla uzaklaşarak binlerce lira verdiği yabancı marka trap tüfeklerini ve atış malzemelerini yok pahasına sattıklarını biliyorum. Yeni başlayanlar için emin olun ki  yerli üretim olan makul fiyatlı bir trap tüfeği yeterli olacaktır.

Önümüzdeki sayılarda trap sporunda nişan alma ve atış teknikleri – yarışma ve poligon kuralları – lisans işlemleri gibi daha birçok konuya değinmek istiyorum.

Tekrar görüşünceye kadar bol av ve iyi atışlar yapabileceğiniz günler geçirmeniz dileği ile………


Murat SAKARYA

www.turkiyetrap.com